poniedziałek, 16 września 2013

Dzielimy się informacją.

  1. Technologia informacyjna -całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.Wartość rynku IT w Polsce w roku 2011 wynosiła 31 mld zł.                                      
  2.  Społeczeństwo informacyjne - terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).                        
  3.  Zastosowanie TI- TI znajduje swoje zastosowanie na przykład w mediach, właśnie do przekazywania informacji. Dziedziny, w których jest używana to miedzy innymi: handel, nauka, komunikacja, przemysł, bankowość internetowa, medycyna. Są to właściwie wszystkie dziedziny życia, w których jest obecny komputer. Nie sposób więc wymienić je wszystkie.
    Dostęp do informacji umożliwia normalnemu użytkownikowi dokonywanie prostych płatności, czy innych operacji przez Internet. Znajduje to odzwierciedlenie w kontach bankowych użytkowników, wszelkich płatnościach, czy zakupach dokonywanych w sieci. Innym zastosowaniem omawianej technologii jest reklama, której największy rozwój związany jest z osiągnięciami w dziedzinie technologii informacyjnej. Odpowiednie programy graficzne oraz media, które udostępniają obraz (telewizja, Internet) sprawiają, ze reklama staje się zjawiskiem szeroko dostępnym i obecnym w społeczeństwie. Wiąże się to oczywiście ze zwiększonym zyskiem z reklamy.
    Sam internet umożliwia natomiast masową komunikację, możliwość porozumiewania się za pomocą najróżniejszych serwisów lub też poczty elektronicznej.
    Technologia informacyjna ma także zastosowanie w handlu. Komputer zajmuje się wszystkimi aspektami sprzedaży oraz kupna- drukuje raporty, dba o zamówienia, księgowanie przychodów firmy. Stanowi to bardzo duże ułatwienie dla człowieka. W zasadzie większość instytucji jest w obecnych czasach uzależniona od IT. Biura, czy urzędy są bowiem skomputeryzowane. Podobnie w bankach, dzięki technologii informacyjnej klient ma możliwość dokonywania wszelkich transakcji finansowych bez wychodzenia z domu.
    Każdy z nas potrafi wymienić kilka zastosowań technologii informacyjnej, na przykład:

    - sklepy oraz magazyny (kasy fiskalne, komputerowe bazy danych),

    - wszelkiego rodzaju biura (komputery, telefony, faksy),
    - lokalne bazy danych (np. urzędy skarbowe),
    - ogólnopolskie bazy danych (np. ewidencja ludności PESEL),
    - wizualne efekty (takie jak np. reklama, filmy animowane),
      - banki (np. bankomaty, bankowość elektroniczna).

Lekcja organizacyjna.

 Dzisiaj na zajęciach mieliśmy lekcję organizacyjną.Zrobiliśmy próbny alarm przeciw pożarowy i uciekaliśmy z klasy, zajęło nam to ponad 40s.Omawialiśmy też co by było gdyby poraził mnie prąd a koleżanka miała by mnie uratować...niestety zginęłam.